انجمن علمی زیست شناسی دانشگاه گیلان
 
 
 

دو نوع آنزیم آمیلاز آلفا وبتا موجود است.آلفا-آمیلاز پیوند های گلیکوزیدی آلفا-1و4گلیکوژن و نشاسته را هیدرولیز می کند و بر پیوندهای آلفا-1و6بی اثر است.محصول حاصل از عمل کاتالیز آنزیم گلوکز، مالتوز و مولکول های کوچک نشاسته به نام دکسترین می باشد.سلولز و سایرپلی ساکارید های ساختمانی که دارای پیوند آلفا می باشند توسط آلفا- آمیلاز هیدرولیز نمی گردند.

برای فعالیت AMSیون های کلر و کلسیم ضروری است وPHمناسب برای آمیلاز 9/6 الی 7 می باشد.

نوع آلفا آمیلاز در ترشحات پانکراس وغدد بزاقی موجود بوده و نوع بتا آمیلاز در نباتات یافت می شود که با هیدرولیز نشاسته، بتا مالتوز تولید می کند.

آمیلاز موجود در بزاق دهان را معمولاً پتیالین((Ptyalin نیز می گویند.مقدار کمی از این آنزیم نیز در عضلات اسکلتی و روده باریک یافت می شود.آمیلاز نسبت به سایر آنزیم ها کوچکترین وزن مولکولی (50 تا 55 هزار دالتون) را داراست.به علت کوچک بودن اندازه آن به سهولت توسط گلومرول ها تصفیه شده و به همین دلیل در ادرار نیز مشاهده می گردد.

هضم نشاسته به وسیله عمل هیدرولیز AMSبزاقی در دهان شروع می شود.مدت زمان فعالیت آمیلاز بزاقی کوتاه است زیرا که بر اثر بلع به وسیله محتویات اسیدی معده غیر فعال می گردد.سپس در روده آمیلاز پانکراس عمل هضم نشاسته را ادامه می دهد.

اختلالاتی که موجب افزایش آمیلاز می شوند:ضایعات غدد بزاقی (نظیر اوریون)،زخم های پپتیک سوراخ شده،بیماری های داخل شکمی از قبیل آپاندیسیت،بیماری مجاری صفراوی،پارگی حاملگی خارج رحم.

آمیلاز تنها پروتئینی است که توسط کلیه از گردش خون برداشته می شود.

منبع:آنزیم شناسی بالینی

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت 1389ساعت 10:56  توسط فرنگیس غریب  | 

انجمن علمی زیست شناسی برگزار می نماید:

برنامه ای استثنایی برای گروه زیست شناسی

حیاط خلوت ما

دری به حیاط شلوغ آفرینش

با حضور اساتید و دانشجویان گروه زیست

همراه با پخش یک فیلم مستند ایرانی

زمان:سه شنبه ۲۴/۱/۸۹

ساعت ۱۰ الی ۱۲

مکان :تالار شهید کریمی-دانشکده علوم پایه

 |+| نوشته شده در  شنبه بیست و یکم فروردین 1389ساعت 14:4  توسط فرنگیس غریب  | 

نوروز جشنی است به درازی تاریخ تمدن بشری که توانسته از گذشته های بسیار دور با کوله باری از نماد و رمز به حیات خود ادامه دهد و خود را به امروز برساند وحتی در لابه لای هیاهوی سرسام آور زندگی شهرنشینی و ماشینی این ایام که در آن،هر آنچه متعلق به گذشته است محکوم به فراموشی است،دوام آورده است.

 صدای پای نوروز می آید.

امیدواریم سال جدید،برایمان همراه با سلامتی وتندرستی باشد!

امیدواریم که همیشه در حرکت باشیم و در جا نزنیم!

امیدواریم که اما و اگر و کاشکی و آه و حسرت هیچ جایی در تقویم سال جدیدمان نداشته باشند!

امیدواریم که مسیر موفقیت برایمان شیرین و هموار باشد!

امیدواریم که همیشه دل خوش داشته باشیم!

امیدواریم که عاقبتمان به خیر باشد!

انعکاس بهار در نگاه شما آرزوی ماست.

سال نو مبارک

انجمن علمی زیست شناسی دانشگاه گیلان

 |+| نوشته شده در  شنبه چهاردهم فروردین 1389ساعت 15:40  توسط فرنگیس غریب  | 

کاربرد های فن آورانه و پزشکی تابش و پرتوزایی چندان در زندگی روز مره ی ما آمیخته شده است که به آسانی می توان این واقعیت را ، مبنی بر این که از لحاظ تاریخی ، کل علم تابش بسیار جدید است ، نادیده گرفت . سال 1995 صدمین سال اعلام کشف «پرتو جدید نافذ» از سوی رونتگن بود. تاریخچه ی یافته های چند ماه پس از اعلام این کشف، از جمله کشف پرتوزایی طبیعی توسط بکرل، مخصوصاً به واسطه تأکید این نکته شایان ذکر است که گاهی علم در دوره ای کوتاه گام های بلندی بر می دارد. متأسفانه ، معلومات مربوط به آثار زیست شناختی تابشی یوننده پرتوزایی تا چند دهه پس از گزارش اولیه ی رونتگن کشف نشدند.

در خلال سال 1895،رونتگن آزمایش هایی را در زمینه تخلیه ی الکتریکی در لوله های شیشه ای خالی از هوا انجام می داد، که به تیره شدن صفحات عکاسی که در آن حوالی قرار داشتند پی برد. این داستان را همه می دانند ، اما تأثیرات بیشتر اعلام کشف وی تقریباً به همان خوبی برای همگان شناخته شده نیست. در 28 دسامبر 1895 ،رونتگن نتیجه ی مشاهدات خود و کشف پرتو نافذی را که صفحات عکاسی را سیاه می کند ، به اطلاع انجمن فلسفه وورزبورگ رسانید ( رونتگن،1985). اندکی پس از ارائه ی این گزارش ، وی نسخه هایی از آن را همراه با نمونه هایی از آنچه عکس های پرتو ایکس می نامید، برای فیزیکدان های مهم اروپا فرستاد.

در20 ژانویه 1986 ، دو فیزیکدان فرانسوی،اودین و بارتلمی ،تصویر پرتو ایکس استخوان های دست را به فرهنگستان فرانسه تسلیم کردند. در همین جلسه ، هانری پوانکاره خبر داد که مقاله ای را از رونتگن دریافت کرده است. هانری بکرل در این جلسه حضور داشت و چون در زمینه ی فلوئورسانی به صورت فعالی کار می کرد،به موضوع علاقه مند و متقاعد شد که فلوئورسانی تولید شده در دیواره ی لامپ کروکس رونتگن به طریقی عامل سیاه شدن صفحه ی عکاسی است. آنچه پس از آن رخ داد، به لحاظ شدت فعالیت های بکرل و بصیرت او ،بسی شایان توجه است . وی اولین مقاله از چهار مقاله ی خود را در 24 فوریه 1986 به فرهنگستان ارائه داد که در باره ی «فلوئورسانی»و پرتو های نافذ بود. او در 18 مه 1986. چهارمین مقاله در این رشته مقاله ها را با عنوان «گسیل تابش های جدید از اورانیوم فلزی » ارائه دادکه وی طی آن مدعی شده بود به کشفی نایل آمده است که در نهایت ، فقط در فاصله ی 12 هفته از پی بردن به مفهوم اولیه تا نتیجه گیری نهایی، به نام پرتوزایی طبیعی معروف شد. نمی توان از این نکته غفلت کرد که در دوران ما  این که مقاله ای را بشود در ظرف12 هفته حتی بررسی کرد، چه برسد به این که آن را چاپ و منتشر کنند، نامحتمل است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  پنجشنبه پنجم فروردین 1389ساعت 13:23  توسط فرنگیس غریب  | 
 

جهت ثبت نام در کلاس های کامپیوتر و جستجو در اینترنت نام و نام خانوادگی و شماره دانشجویی خود را در قسمت نظر دهید وارد نمایید.

زمان برگزاری کلاسها:

سه شنبه و چهارشنبه۱۸و ۱۹اسفند-ساعت ۶تا ۷عصر

 |+| نوشته شده در  شنبه پانزدهم اسفند 1388ساعت 9:20  توسط فرنگیس غریب  | 

هفته پژوهش بر تمامی تلاشگران در حیطه علم و دانش

 مبارک باد.

 

 

 |+| نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388ساعت 11:44  توسط فرنگیس غریب  | 

 

گزارش اولین نمایشگاه زیست شناسی

اولین نمایشگاه زیست شناسی به مدت سه روز در تاریخ 22،23،24آبان ماه در روزهای شنبه،یکشنبه،دوشنبه در محوطه سلف سرویس دانشکده علوم پایه برگزار گردید.

برای این نمایشگاه تعداد 12 تابلو در زمینه های انگل شناسی،جانورشناسی،ژنتیک،بیوشیمی،تکنیک های آزمایشگاهی،تکوین(جنین شناسی)،رفتارشناسی،تالاب،گیاهی،ماهی شناسی،تصاویر و کاریکاتور برای دانشجویان علاقه مند ارائه گردید.برای هر تابلو، در ارتباط با موضوع مورد نظر، بروشوری فراهم گردیده بود.

با استقبال دور از انتظار،نمایشگاه افتتاح شد.

بازدید اساتید از نمایشگاه و ارائه نظرات مفیدشان انرژی مضاعفی به اعضای گروه می داد.

این 3روز تجربه خوبی برای همه گروه بود

هم میزان اطلاعات و تسلط خود را در مورد مطالب ارائه محک زدندو هم به میزان کم و کاستی ها و نواقص کار خود پی بردند وهم انگیزه ای برای دانشجویان دیگر فراهم شد که به دنبال موضوعات مورد علاقه خود در حیطه رشته تحصیلی خودشان بروند و روحیه همکاری وتعاون بیشتر از همیشه خودش را نشان داد.

از تمامی اساتید که با راهنماییهای خود به بچه ها کمک کردند:دکتر شعبانی پور،دکتر تقدیر،دکتر نورسته نیا،دکتر حسن نیا،دکتر نیک پی،دکتر وزیری،دکتر مشایخی،دکتر صالحی،دکتر حیدری ،مهندس روضاتی و مهندس گلچین و کارشناسان خانم ها شایگان،هادوی،رحمانی،امیدی و همه کسانی که با راهنماییهای خود شان مارا در هر چه بهتر برگزاری نمایشگاه یاری کردند کمال تشکر را داریم.

اعضای گروه برگزاری: مرتضی رمضانی ،زینب تکلو،حسین پورکاظم،فائزه متقی طلب،الهام مراد،زینت طلوع حسینی،فرنگیس غریب،مطهره زمین پیما،فرناز تاج بخش،حسین خباز خوب،هدی موحدی،شهناز اشرف پور،ناهید اخوان،حمیدرضا انصاری،ارسلان محلی،نجمه دهقان،شادی پروین رو،سهیلا پارسا پناه،آیدا وفای اصلاحی و زهره آقایی

برای تمامی این عزیزان آرزوی موفقیت و بهروزی را از خداوند منان خواستاریم.

 |+| نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388ساعت 11:42  توسط فرنگیس غریب  | 

انجمن علمی زیست شناسی برگزار میکند:

 

اولین نمایشگاه زیست شناسی در  زمینه های ژنتیک-بیوشیمی-تکوین-تکنیک های آزمایشگاهی و ...

 

زمان:۲۳-۲۴-۲۵آبان ماه

 

مکان:ساختمان آموزش- محوطه سلف سرویس دانشکده علوم پایه

 |+| نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 12:34  توسط فرنگیس غریب  | 

در نیمسال تحصیلی جدید روز های سه شنبه دفتر انجمن به گروه

زیست شناسی اختصاص دارد

 

منتظر انتقادات و پیشنهادات گرم شما دوستان هستیم.

 

 |+| نوشته شده در  چهارشنبه ششم آبان 1388ساعت 15:22  توسط فرنگیس غریب  | 

در نهایت جلسه معارفه انجمن علمی زیست شناسی برای ورودی های امسال برگزار شد.

روز دوشنبه 20مهرماه

مثل همیشه با دست خالی و همت خودمان مراسم را به بهترین نحوی که در توانمان بود به پایان رساندیم.

مراسم با قرائت قرآن و سرود ملی شروع شد و با سخنرانی مدیر گروه جناب آقای دکتر تقدیر و یکی از اساتید گروه زیست جناب آقای دکتر وزیری ادامه پیدا کرد.

رئیس دانشکده که قرار بود سخنرانی داشته باشند در دقایق آخر برایشان جلسه ای پیش آمد که حضور نیافتند.

مراسم با پخش کلیپی از دانشکده ادامه پیدا کرد که با استقبال همگان روبرو شد و سپس دبیر انجمن(آقای رمضانی) ضمن تشکر از تیم سال گذشته که زحمات زیادی کشیده بودند به شرح برنامه های آینده انجمن پرداختند.

در ادامه برگه های عضویت در اختیار بچه ها قرار گرفت و مراسم با پذیرایی از مدعوین به پایان رسید.

برای برگزاری این مراسم بچه ها از تابستان در فکرش بودند و هفته ها دوندگی داشتند البته می دانیم نواقص زیادی داشته است  اما با دست خالی و بدون حمایت و تلاش زیاد بچه ها ،این مراسم هم برگزار شد.

خانم ها  تاج بخش ،زمین پیما،متقی طلب،پروین رو،تکلو و آقایان رمضانی ،پورکاظم،رحمتی،محلی و انصاری که مسئولیت برگزاری این مراسم را بر عهده داشتید خسته نباشید. انشاالله در تمام مراحل زندگی بیش  از پیش موفق باشید.

در پایان از اساتید محترم جناب آقای دکتر تقدیر،دکتر وزیری،دکتر سعیدی و کارشناسان محترم آقای علوی ، خانم ستوده و همه دانشجویانی که شرکت کردند کمال تشکر را داریم.

 |+| نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم مهر 1388ساعت 11:38  توسط فرنگیس غریب  | 

مهدی پورهاشم رئیس اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران گفت: کارشناسان این اداره با جمع آوری نمونه هایی از چند نوع برنج خارجی وارداتی، اقدام به آزمایش در مورد سم مایکوتوکسین،سرب، آرسنیک و کادمیوم نمودند.وی افزود :پس از این آزمایشات  مشخص شد، 13 نوع از برنج های خارجی وارداتی مشکل دارند و مصرف آن ها برای مردم زیان آور است.

میزان سم مایکو توکسین در حد صفر است و مشکل خاصی ندارند. ولی وجود سرب در همه برنج ها موجود است و در برخی انواع آن این میزان بسیار بالاست.آرسنیک موجود در این برنج ها از حد مجاز استاندارد نیز بسیار بالاست و خطر ناک است.

وی گفت: کلیه برنج های وارداتی با نام های :

آریا،خاطره،181،مینو یک،پاندا،محسن،مه کلاسیک،آفرین،مژده،کریستال،جادوگر،کمال ملکی و طوبا طلایی با استانداردهای بین المللی و داخلی مغایرت دارند.

منبع:روزنامه کیهان

 |+| نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم شهریور 1388ساعت 13:24  توسط فرنگیس غریب  | 

پوست اندامی است که به عنوان سیستمی با نوسازی یاخته مورد توجه بوده است که سنجش های حیاتی مناسبی برای آن تحقق یافته است.سیستمی از پوست که به سرعت جایگزین و نوسازی می شود،روپوست(اپیدرم) است که از یک لایه یاخته ی پایه ای تشکیل می شود و در حکم مخزن یاخته ی پایه برای یاخته های روپوست، که دائما پیر می شوند،عمل می کند. سرنوشت نهایی این یاخته ها از این قرار است که شاخی می شوند و لایه پوسته پوسته  شدن پوست را تشکیل می دهند و سپس رفع می شوند.قسمت مانده پوست به عنوان اندام بشره،است که لایه بافت های هم بند سست به شمار می آید که دارای عروق خونی فراوانی است.پیله های مو و غده های چربی در بشره نفوذ می کنند . این عناصر یاد شده ی اخیر جمعیتهای یاخته ای سریعا تجدید شونده اند اما قسمت اعظم بشره ی یک دستگاه یاخته ای تجدید نشونده هستند.

واکنش های فوری پوست در برابر تابش دارای اهمیت تاریخی و عملی هستند. تغییرات در پوست در طی یک دوره چند هفته ای تا دو یا سه ماهه رخ می دهد و به آثار مخرب یاخته ی ناشی از تابش روی سیستم های تجدید شونده یاخته منجر می شود.با دوز های متوسط تا بش،پس از دو تا سه هفته اول، سرخی پوست مشاهده می شود و زمان برای ظهور سرخی پوست ممکن است به دو تا سه روز کاهش یابد و این درصورتی است که دوز تا بش را بالا ببریم.اگر دوز تابش به اندازه کافی بالا باشد،تغییرات تدریجی منجر به پوسته پوسته شدن خشک و سر انجام پوسته پوسته تر شدن بشره می شود.حالت اخیر از طریق اتلاف بشره سالم و ترشح مایع از بشره زیرین مشخص می شود. این تغییرات عموما برگشت پذیرند، هر چند که در مورد پوسته پوسته تر و نازک شدن رو  پوست باقیمانده و تغییرات بیشتر عروق موئینه زیرین نیز چنین امری صادق است. یاخته های سریعا تجدیدشونده ی پیله ی مو و غدد مترشحه عرق نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و نتیجه آن ریختن مو و ایجاد اختلال در غدد مترشحه عرق است.

به نظر می رسد که آثار دیررس پرتودهی پوست بی گمان به علت تغییرات ساختار ریز عروقی لایه پوستی زیر بشره است. این نکته به وضوح مخصوصا توسط هوپ ول ذکر شده است.

ضایعات دیررس تابش ناشی از تغییرات گسترده شبکه عروقی پوستی توصیف شده است که به نازک شدن وحتی بافت مردگی بشره ی پوست در دوزهای بالاتر منجر می شود. در بعضی از موارد تغییرات لیفی گسترده ی لایه بشره به تشکیل زخم در میدان تابش می انجامد.این تغییرات تماما با مدل های  مورد بررسی سازگارند و در آن التهاب چرخه ای و تصلب غشا و نارسایی عروقی شناسایی می شود که به تغییرات غیر قابل برگشت نهایی منجر می شود.

به علت دسترس پذیری آسان این اندام برای درجه بندی آسیب و تاریخچه طولانی سرخی پوست(اریتم) به عنوان یک ابزار دوز سنجی ،از آن برای تعدادی مطالعه ی آثار قطعه قطعه و طولانی کردن بر تاثیرگذاری بیولوژیکی بهره گرفته اند.

منبع:بیوفیزیک تابش

 |+| نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم شهریور 1388ساعت 17:45  توسط فرنگیس غریب  | 

خون سازی،روند تولید سلولهای خون می باشد.این روند از سلولهای ریشه ای خونساز چند ظرفیتی آغاز شده وعوامل مختلفی در تنظیم آن نقش دارند.مکانیسم مولکولی دقیقی که از آن طریق،سلول های ریشه ای متعهد به تولید یک رده سلولی خاص می شود،کاملاً مشخص نشده است.

سلول های  خونی بالغ دوره زندگی نسبتاً کوتاهی دارند،لذا این جمعیت باید دائماً به وسیله نسلی از سلول های بنیادیstem cell)که در اعضای خون ساز تولید می شوند، جایگزین گردد.در نخستین مراحل تشکیل رویان،سلولهای خونی از مزودرم کیسه زرده منشا می گیرند.کمی بعد کبد و طحال به عنوان بافت های خون سازموقت انجام وظیفه می کنند ولی تا ماه دوم،استخوان ترقوه شروع به استخوانی شدن نموده و نمو مغز استخوان در تنه آن آغاز می شود.بتدریج که استخوانی شدن پیش از تولد در ما بقی اسکلت تسریع می شود،مغز استخوان به بافت خونساز غالب مبدل می گردد.پس از تولد و تا دوران کودکی،اریتروسیت ها،لکوسیت های گرانولر،منوسیت ها و پلاکتها  از سلول های بنیادی واقع در مغز استخوان منشا می گیرند.

سلول های خونی پیش از رسیدن به بلوغ کامل و رها شدن به گردش خون،مراحل ویژه ای از تمایز و بلوغ را پشت سر می گذارنند.

در مورد نحوه تولید هر کدام از سلول های خونی و عملکردشان مطالبی را خواهم گذاشت.

 

منبع:هماتولوژی هاریسون و بافت شناسی پایه

 |+| نوشته شده در  جمعه نهم مرداد 1388ساعت 12:10  توسط فرنگیس غریب  | 

پیوند مغز استخوان واژه ابتدایی برای توصیف جمع آوری و پیوند سلول های ریشه ای خونساز بود،اما با نشان دادن اینکه خون محیطی و خون بند ناف نیز منابع مفید سلول های ریشه ای هستند،پیوند سلول خونساز به عنوان واژه کلی برای بیان این روند ترجیح داده می شود.

بر اساس گزارش سازمان بین المللی ،ثبت موارد پیوند مغز استخوان،سالیانه در حدود 50هزار پیوند سلول خونساز انجام می شود.

چندین ویژگی سلول های ریشه ای خونساز باعث شده که پیوند مغز استخوان از لحاظ بالینی امکان پذیر شود.این موارد شامل:ظرفیت بازسازی قابل توجه،امکان لانه گزینی در مغز استخوان پس از تجویز وریدی و امکان نگهداری از آنها در حالت انجماد می باشند.

می توان پیوند سلول های خونساز را بر اساس رابطه بین بیمار و فرد اهدا کننده و نیز محل کالبدشناختی که سلول های ریشه ای اخذ شده اند،طبقه بندی کرد.

پیوند آلوزنیک در برگیرنده اهدا کننده و گیرنده ای است که از لحاظ ایمونولوژیک یکسان نیستند.به دنبال پیوند آلوژونیک،سلول های ایمنی پیوند شده همراه سلول های ریشه ای  یا به وجود آمده از آنها می توانند علیه بیمار واکنش نشان داده ومنجر به بیماری پیوند علیه بیمار(GVHD)گردند.از سوی دیگر،اگر رژیم آماده سازی سرکوبگر ایمنی که قبل از پیوند برای درمان بیمار به کار می رود کافی نباشد،سلو لهای دارای  صلاحیت ایمنی متعلق به بیمار می توانند باعث ردٌ پیوند شوند.خطر بروز این عوارض عمدتا تحت تاثیر درجه سازگاری بین گیرنده و دهنده،از لحاظ آنتی ژن هایی است که توسط ژن های مجموعه سازگاری بافتی اصلی رمز گذاری می شوند.

پیوند اتولوگ شامل خارج کردن و ذخیره نمودن سلول های ریشه ای خود بیمار و پیوند مجدد آن به بیمار پس از درمان با دوز بالای دارو های منهدم کننده مغز استخوان می باشد.برخلاف پیوند آلوژنیک،خطر GVHD و رد پیوند  در این حالت وجود ندارد.

 

منبع:هماتولوژی و انکولوژی هاریسون

 |+| نوشته شده در  پنجشنبه یکم مرداد 1388ساعت 13:44  توسط فرنگیس غریب  | 
خدای خوبم

سال ۱۳۸۷هم گذشت و ما مثل تمام سال های گذشته از تو بزرگوار سپاسگزاریم.سعادت داشتیم تا ۳۶۶ روز دیگر هم خورشید را تماشا کنیم.شاهد لبخند و شادی اطرافیانمان باشیم با چالش های زندگی برخورد کرده و تجربه های بهتر زیستن را کسب کنیم.به پاس تمام بزرگواری ها و نعمت هایت ما هم قول می دهیم که تمام سعی مان رابکنیم تا به بهترین و زیباترین شکل ممکن زندگی کنیم:امیدوار و  پر تلاش و شاد و صمیمی و سبز!

سال نو مبارک

سالی پر از سلامتی و موفقیت برای همه آرزو داریم

انجمن علمی زیست شناسی دانشگاه گیلان

 |+| نوشته شده در  جمعه چهاردهم فروردین 1388ساعت 6:26  توسط فرنگیس غریب  | 
 

توجه:

لطفا منابع مطالب ارسالی خود را ذکر کنید.در صورت عدم داشتن منبع مطلب شما از روی وبلاگ بر داشته خواهد شد.

 

 |+| نوشته شده در  جمعه چهاردهم فروردین 1388ساعت 6:14  توسط فرنگیس غریب  | 
ایمونوبلات(که گاهی تحت عنوان وسترن بلات نیز شناخته می شود)روشی برای شناسایی یک آنتی ژن معین در مخلوط پیچیده ای از پروتئین ها است.این مخلوط پروتئینی توسط ژل الکتروفورز سدیم دو دسیل سولفات پلی اکریل آمید تفکیک می شود.این تفکیک شدن پروتئین ها بر اساس اندازه مولکولی است.سپس ژل پلی اکریل آمید توسط یک غشا(اغلب غلافی از نیترو سلولز)پوشانده شده و پروتئین ها توسط الکتروفورز بر روی غشا منتقل می گردند.به این ترتیب ورقه ای از پروتئین ها که توسط الکتروفورز جدا شده اند بر روی غشا نیترو سلولز (بلات)قرار می گیرند.در این انتقال سدیم دو دسیل سولفات به میزان قابل توجهی از روی پروتئین ها برداشت می شود و حداقل برای بعضی از پروتئین ها با باز چینی و شکل گیری مناسبی باز سازی می شود که آنتی بادی ها بتوانند با پروتئین های سطح غشا واکنش داشته باشند.سپس در تست مستقیم نیتروسلولز با یک آنتی بادی نشان دار شده با آنزیم مجاور می شود.اما در تست غیر مستقیم ابتدا با یک آنتی بادی مجاور شده و سپس آنتی ایمونو گلوبولین نشان دار با آنزیم اضافه می شود.به این ترتیب آنتی ژن پروتئینی مورد نظر در شکل یک نوار بر روی غشا ظاهر  می گردد اما هیچ کدام از بقیه پروتئین های موجود در این مخلوط مشاهده نمی شوند.این روش در تایید تست الایزای مثبت از نظر ویروس HIVکاربرد دارد.به این ترتیب که حضور آنتی بادی های ضد پروتئین های خاصی از ویروس HIV(در سرم بیمار) نشان داده می شود.

منبع:میکروب شناسی پزشکی جاوتز

 |+| نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1387ساعت 18:25  توسط فرنگیس غریب  | 
 

عسل یکی از مهمترین فراورده های تولیدی زنبور عسل است که دارای ارزش تغذیه ای و دارویی بالایی بوده و بنا بر تحقیقات انجام شده، حاوی 80ماده مفید برای انسان است.عسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری مانند آمیلاز،اینورتاز،کاتالاز و پراکسیداز در تبادلات غذایی و هضم غذا کمک کننده بوده و دارای ویتامین های بسیاری از جمله ویتامین های گروه B،نیاسین،پریدوکسین و ویتامین های E ,K,C,Aمی باشد.عسل همچنین دارای انواع پروتئین،اسید آمینه،اسید های آلی مثل اسید فرمیک و مشتقات کلروفیل و مقداری آنزیم و رایحه های معطر می باشد.املاح معدنی نظیر کلسیم،پتاسیم،سدیم،منگنز، آهن،کلر،فسفر،گوگرد و ید نیز در عسل فراوان بوده و بسیاری از پژوهشگران عقیده دارند که عسل حاوی عوامل قوی ضد میکروب و نیز حاوی هورمون های نباتی وهورمون هایی از مشتقات استروژن می باشد.از ویژگی های مهم عسل یکی فاسد نشدن آن است و دوم آنکه فقط در صورت حرارت دیدن بیش از 60 درجه ارزش غذایی خود را از دست می دهد.یکی از خواص شفابخش عسل ،قابلیت بالای آن در بهبود جراحات می باشد.برای قرن ها عسل به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده و همچنین گند زدا مورد استفاده قرار می گرفت و به صورت موضعی بر روی زخم ها ،سوزش ها و جراحات استعمال می شد که این خاصیت به علت فشار اسمزی بالا و PHپایین می باشد.از آنجایی که عسل به طور اخص از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده، به همین دلیل آب جمع شده روی زخم ها را به خود جذب کرده و مانع رشد باکتری ها و قارچ ها در محل زخم می شود،چون این میکروارگانیسم ها در محیط های مرطوب و نمدار رشد می کنند.عسل یک آنتی بیوتیک قوی است وهیچ موجود زنده ای  در آن نمی تواند


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 21:29  توسط فرنگیس غریب  | 

تاریخچه

ریشه اصطلاح سیستم بیولوژی بر می‌گردد به مدلسازی‌های کمی که در مورد کنتیک آنزیم‌ها بین سال‌های 1900 تا 1970 تکامل پیدا کردند. از این واژه به طور همزمان در مطالعات نوروفیزیولوژی، تئوری کنترل یا سایبرنتیک استفاده می‌شد. یکی از نظریه‌پردازانی که به عنوان مرجع تولید این واژه به شمار می‌رود، پروفسور Ludwig von  Bertalanffy است که نظریه عمومی تئوری سیستم‌ها را ارائه داد.

در سال 1952 نوروفیزیولوژیستی انگلیسی و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل، Alan Lloyd Hodgkin و Andrew Fielding Huxley مدلی ریاضی را برای نحوه‌ی ایجاد پتانسیل عمل در طول رشته‌ی آکسون ارائه دادند. در سال 1960،  Denis Nobleاولین مدل رایانه‌ای را برای ضربان قلب ارائه کرد.

در طول دهه‌ی 70 و 80، تلاش‌هایی در زمینه‌های مختلف مطالعه‌ی سیستم‌های پیچیده‌ی زیستی انجام شد همانند آنالیز کنترل‌های متابولیکی و ...

در طول دهه‌ی 80 با انقلابی که در زمینه‌ی زیست‌شناسی مولکولی بوجود آمد اطلاعات زیستی، رو به افزایش گذاشت به طوری که مدلسازی کمی پروسه‌های زیستی به عنوان یک بخش کوچک، فعالیت خود را آغاز کرد.

در دهه‌ی 90، کامل شدن اطلاعات ژنومی فرصت بسیار مناسبی را برای ارائه‌ی مدل‌های دقیق‌تر فراهم کرد که این مساله با افزایش سرعت محاسبه‌ی رایانه‌ها در راستای پیشرفت سریع علوم رایانه‌ای همزمان بود.

در سال 1997، گروه Masaru Tomita توانستند اولین مقاله را در زمینه‌ی مدلسازی کمی متابولیکی سلول ارائه دهند.

 بعد از سال 2000 با تأسیس مرکز سیستم بیولوژی که به طور مشترک در Seattle و Tokyo شروع به کار کرد، سیستم بیولوژی فعالیت خود را به عنوان یک رشته‌ی مستقل آغاز نموده است.

 sysbio

 منبع:www.sysbio.iribs.org

 |+| نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم بهمن 1387ساعت 19:52  توسط فرنگیس غریب  | 

بیومَتریال، بیوماده یا ماده زیستی به ماده‌ای با منشا مصنوعی یا طبیعی گفته می‌شود، که به منظور بهبود، درمان، التیام و یا جایگزینی بافت موجودات زنده به کار می‌رود.  این رشته از حدود ۵۰ سال پیش به عنوان یک زمینة علمی مطرح شد و  عموماً محققین علم بیومتریال با طراحی و توسعهٔ وسایلی سروکار دارند که شامل اجزاء ساخته شده از مواد طبیعی یا مصنوعی بوده و در مصارف پزشکی و مرتبط با بدن انسان بکار می‌روند. توسعهٔ انواع مدل‌های وسایل پزشکی نیازمند انتخاب، ساخت و آزمایش مواد است که لازمهٔ آن درک و فهم درست از شیمی و فیزیک مواد و شناخت محیط بیولوژیک بدن است. به عبارت دیگر باید توجه داشت که آیندهٔ علم بیومتریال در گرو توانائی ما در فهم کشفیات جدید در شیمی، بیولوژی و پزشکی است. بطورکلی موارد استفاده از بیومتریال‌ها در جایگزینی و تعویض اعضاء و اندام‌هایی از بدن است که بر اثر بیماری یا آسیب، کاربری خود را از دست داده‌اند تا از این طریق جراحت یا بیماری اعضاء مذکور التیام پذیرد، کاربری و عمل آنها اصلاح شود و ناهنجاری یا وضعیت غیر طبیعی آنها تصحیح گردد. چنانکه اشاره شد، نقش رشته بیومتریال به طور قابل توجهی تحت تأثیر پیشرفت‌های بدست آمده در بسیاری از زمینه‌های پزشکی و مهندسی بوده‌است. وظیفهٔ اصلی یک مهندس بیومتریال بدست آوردن اطلاعات لازم برای حل مسائل عملی و متداول در زمینة پزشکی است. بطور مثال از آنجاکه بسیاری از اندام‌ها و بافت‌های جایگزین شونده، آسیب دیده و یا بیمار هستند، محقق باید تغییرات سلولی که منجر به نارسایی عملکرد سلول و تغییر رفتار طبیعی آن شده را بشناسد. در خیلی از موارد اثر بیومتریال و یا وسیله پزشکی روی بافت، تنها بعد از در تماس قرار دادن ماده و سلول مشخص می‌شود و لذا محققان بیومتریال باید قادر باشند تا اثرات بیومتریال را روی سلول، بافت و عضو ارزیابی کنند. به علاوه برای این که ماده به تأیید FDA هم برسد باید از لحاظ ایمنی و کارآیی نیز آزمایش و بررسی شود. انجام بررسی‌های ایمنی، نیازمند درک چگونگی واکنش سلول و بافت با ماده کاشتنی است.

رشته بیومتریال با توجه به سابقة طولانی مدت آن در جایگزینی بافت‌ها توسط مواد طبیعی و یا مواد ساختهٔ دست بشر بطور چشمگیری در قرن بیستم پیشرفت کرده‌است. انواع پلیمرهای مصنوعی زیست‌سازگار، از جمله مواد ساخته دست بشر هستند که کاربرد پزشکی یافته‌اند. بیومتریال‌های مورد استفاده در بدن را می‌توان در چهار گروه عمده قرار داد که عبارت‌اند از فلزات، سرامیک‌ها، پلیمرها و کامپوزیت‌ها.

در رشته بیومتریال زمینه‌های مختلف و رو به رشدی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به مهندسی بافت، سیستم‌های رهایش کنترل شده دارو، اصلاح سطوح بیومتریال‌ها، بیوسنسورها و نانوبیوتکنولوژی اشاره نمود که هر یک در جایگاه خود خدمات منحصر بفردی در جهت بهبود زندگی انسان ارایه می‌دهند. مثلاً در زمینهٔ رهایش کنترل شده دارو امیدهای زیادی برای درمان بیماری‌های خطرناک و صعب العلاجی مانند سرطان و ایدز فراهم گردیده‌است و یا در مهندسی بافت در بازسازی بافت‌های غیرقابل ترمیم نظیر اعصاب قطع شده، نخاع و یا غضروف‌ها پیشرفت‌هایی صورت پذیرفته‌است.

 

 |+| نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن 1387ساعت 11:26  توسط فرنگیس غریب  | 
مطالب قدیمی‌تر
 
  بالا